Főoldal / Blog / Hogyan fektessük minőségi fapadlót, faparkettát

Hogyan fektessük minőségi fapadlót, faparkettát

Mielőtt a fapadló vagy faparketta burkolási munkálatait megkezdenénk, fontos tisztában lennünk minden olyan esztétikai és technológiai szemponttal, melynek a burkolás során meg kell majd felelnünk. Ehhez gyűjtöttünk össze ebben a posztban hasznos információkat.

 

A parkettázás művészete

A parkettázás egy komoly szakértelmet kívánó foglalkozás, ahol egy jó mesterember kincset ér. Nem csupán a halszálka parkettából kialakított minta az, amire odafigyeléssel kell tekintenünk; a lerakás megfelelő minősége is kardinális. Mindig válasszunk megbízható referenciákkal bíró mestert, aki a termékelőírásoknak megfelelően végzi a parkettázás menetét. Ha egy ilyen szakértő felkutatása gondot okozna, kollégáink ajánlással segíthetnek. A legfontosabb ugyanakkor mégis, hogy ügyfeleink is tisztában legyenek a parkettázás folyamataival, annak buktatóival. Ezért minden esetben javasoljuk, hogy termékleírásainkat részletesen olvassák át.

Hogyan fektessük minőségi EDELHOLZ fa parkettánkat

Hogyan fektessük a minőségi faparkettát és mire jó a szegélyléc?

Bár a modern padlóburkolatok idején a szegélyléc az, amit egyre többen szeretnének elhagyni, de az élő minőségi faparketta és svédpadló esetében ezt mégsem tehetjük meg. Ennek oka pedig elsősorban parkettatechnikai kérdés. Az élő faparkettát nem szabad teljesen a falig fektetni, hiszen az az idők folyamán természetéből kifolyólag mozog, tágul. Ezt a dilatációs rést hivatott a szegélyléc eltakarni. De nem csupán ez az, amivel hasznunkra válik. Jelenléte a takarítást is segíti, hiszen védelmezi a falat, különösen, ha egy magasabb szegélyléctípust választunk. Nem utolsó sorban pedig a téralakításban is segítségünkre lehet! Mégpedig azért, mert a szegélyléc nem más, mint a padló a falra való kismértékű felvetítése, ezért egy kis alapterületű lakásban tértágító hatású lehet, hiszen optikai csalással ugyan, de a szegélyléc megnöveli a padló területét.

EDELHOLZ fapadló és dizájn - hogyan fektessük a lapokat?

Fapadló és dizájn, hogyan fektessük a lapokat?

A fapadló, vagyis ebben az esetben a svédpadló lerakása műszaki szempontból történhet párnafákra való szegezéssel, az újabb technológiáknak megfelelően beton aljzatra való ragasztással, esetleg speciális ELASTILON szőnyegre történő úsztatott fektetéssel is. Mivel a helyszíni körülmények meghatározóak a fapadló lerakásának technológiáját illetően, javasoljuk, hogy a munka megkezdése előtt kérje ki szakértő kollégáink tanácsát. A svédpadló lerakásának ugyanakkor nem csupán műszaki olvasata van. Ha ezt a burkolat típust egységes megjelenése és tértágító hatása miatt választottuk, fontos a lerakás előtt tudatosan eldönteni a padlószálak futási irányát is. Ha egy hosszúkás térben a lapokat merőlegesen helyezzük el a hosszanti falakra, tértágító hatást érhetünk el. Ha viszont a lapok hosszanti oldalai párhuzamosan futnak hosszabbik falunkkal, úgy a teret tovább nyújtjuk vele.

EDELHOLZ Pompei 3300 minőségi fa parketta

Általános követelmények a tömör, Duplex és a Triplex fapadlók fektetéséhez

Fontos, hogy mielőtt a fapadló lerakásához hozzákezdünk, az építkezés helyszínén a nedvességgel járó munkafázisokat, úgymint hidegburkolás és festés, már a fapadló lerakása előtt befejezzék. Mindezt azért, mert az élő, lélegző fa a levegő megnövekedett páratartalmából nedvességet tud felvenni. Ha mindezzel már kész vagyunk, a következő lépés annak megvizsgálása, hogy a fogadó aljzat melegburkolásra kész-e.

 

A fapadló fogadó aljzatának minőség vizsgálata

Amellett, hogy megmérjük a fapadló fogadó aljzatának nedvességtartalmát - CM% mérés-, az esztrich általános minőségét, síkságát, egyenetlenségét és méretpontosságát is ellenőrizni kell. Ha lehetséges, az esztriches kivitelezőnek írásban kell jeleznie, hogy az aljzat melegburkolásra alkalmas. A melegburkolás során az adott helyiségben a relatív páratartalomnak körülbelül 40% és 60% között, míg a szobahőmérsékletnek mintegy 20 ° C -n kell lennie.

 

A fapadló fogadó aljzatával szembeni követelmények padlófűtés esetén

Fapadló fektetését cementesztrichre, gipszesztrichre, E300-as vagy annál magasabb besorolású anhidrit esztrichre javasoljuk. Az esztrichet melegvizes padlófűtés esetén szakszerűen fel kell fűteni, az aláírt, gépész által készített fűtési jegyzőkönyvet a helyszínen be kell mutatni. A fapadló lerakása előtt 48 órával a padlófűtést ki kell kapcsolni, ezen felül télen a felületi hőmérséklet 18 ° C-on kell állnia. Csak a padló fektetését követő 72 óra elteltével szabad a hőmérsékletet újra növelni. Az esztrich gyártójától írásos javaslatot kell kérni arra vonatkozólag, hogy milyen mértékű maradéknedvesség esetén szabad a fapadlót lefektetni. Ha lehetséges, ezt az értéket 0,3 CM%-kal csökkenteni kell.

 

Előkészületek a fapadló ragasztásos technológiával való fektetése előtt

Ragasztásos technológia esetén a fapadló lerakása előtt finomcsiszolást kell végezni, majd a csiszolatport fel kell porszívózni. Amikor gipsz (kalcium-szulfát) esztrichre vagy anhidrit esztrichre ragasztásos technológiával fekteti a fapadlót, ajánljuk, hogy használjon alapozót, mivel annak szakszerű alkalmazása általában a tapadási értékek javulásához vezet. Továbbá a nedvességzárás adott esetben lezárja az aljzatból érkező utólagos nedvességet, például nem alápincézett szobák esetében. Fontos, hogy az alapozónak, az aljzatkiegyenlítőnek és a további felhasznált anyagoknak kompatibilisnek kell lenniük a ragasztóval.

 

Amennyiben nem cement esztrichre vagy gipsz (kalciumszulfát) esztrichre történik a fapadló fektetése ragasztással, hanem száraz esztrichre, forgácslapokra vagy más aljzatokra, a fapadló fektetése előtt mindenképpen konzultáljanak a gyártóval és a kivitelezést végző vállalkozással az aljzat alkalmasságáról. A vakpadlóra szegezéssel történő fektetést az ÖNORM B 2218 irányelv szerint kell elvégezni.

 

Maximális fektetési szélesség tömör fapadlóink esetében

Tömör svédpadló fektetése 8 méter szélesség felett nem ajánlott. Nagyobb terület esetében dilatációs hézagot kell képezni, továbbá a meglévő dilatációs hézagokat figyelembe kell venni. A faltól, fűtéscsövektől és más fix pontoktól legalább 15 mm távolságot kell tartani. Padlóink fektetéséről lépésről lépésre ide kattintva olvashat.

 

A fapadló úsztatott fektetése

Amennyiben az esztrich nem felel meg a ragasztásos technológia használatához szükséges feltételeknek (kötési erő stb.) - például a problémás aljzatok esetében egy felújítás során -, akkor az aljzatot és a fapadlót egy fóliával (ELASTILON) el kell választani egymástól (úsztatott fektetés). Ezáltal a fellépő húzó- és nyíróerőket messzemenőkig meg tudjuk szüntetni. Az Elastilon egy világszerte szabadalmaztatott anyag, amely kiválóan alkalmas az EDELHOLZ tömörfa,- és Triplex- svédpadlók fektetéséhez. Alkalmazásával megvalósulhat az úsztatott fektetés padlófűtés estén is! Az ELASTILON-ra történő fektetésről korábban már itt írtunk, továbbá a fektetés pontos menetéről ide kattintva olvashat.

 

A fapadló akklimatizálása és az első lépések

A fapadlónak fektetés előtt akklimatizálódnia kell a helyszínen, évszaktól függően kb. 2-3 napig, télen ez lehet 4-7 nap is. A csomagokat csak és közvetlenül a beépítés előtt szabad kibontani. A fapadló beépítése során több csomagot nyissunk fel, és a szálakat keverten fektessük le, hogy egy egységes fektetési képet kapjunk.

A beépítést jobb, ha szakemberre bízzuk, de nem árt, ha Ön is tisztában van az egyes lépésekkel, mivel a minőségi kifogásokat még a fapadló fektetése előtt jelezni kell kollégáink felé. Beépítés után, utólagos reklamációt nem áll módunkban elfogadni.

 

A fapadló melegvizes padlófűtésre való fektetése

Az EDELHOLZ TRIPLEX 3-rétegű és DUPLEX 2-rétegű fapadlók fektetése javasolt melegvizes padlófűtés esetén. Amennyiben ezt a fűtési módot választjuk, az aljzatot is ennek megfelelően kell kialakítani, vagyis az esztrich minimális vastagsága padlófűtés esetén a fűtőcsövek felett nem lehet kevesebb 45 mm-nél, ajánlott a 60 mm.

 

Mikor nem fektethető fapadló padlófűtésre?

Fontos, hogy olyan padlófűtésre, amelynek hűtési funkciója (nyáron hideg víz) is van, nem engedélyezett egyetlen fapadlónk fektetése sem.
Nem megengedett továbbá padlóink közvetlenül elektromos padlófűtésre történő fektetése!

 

Mire kell figyelni padlófűtés használatakor a fapadló védelmében?

Fokozottan ügyeljen arra, hogy a fapadló, faparketta felülete a padlófűtés üzemeltetése során maximum 28 °C-os lehet, de a hosszan tartó minőség megőrzése érdekében javasolt a 25-26 °C. Ezen értékek be nem tartása esetén padlója tönkremehet, a szálak vetemedhetnek, repedhetnek és fugásodhatnak, ráadásul a fűtési költsége is jelentősen megnő. Továbbá a nem megfelelően beállított hőmérséklet esetén az esztrich aljzat is károsodhat, amely szintén befolyásolja fapadlója megfelelő tartósságát és funkciójának betöltését. Mindemellett, padlófűtés esetén ne tegyünk le szőnyeget, mert az csökkentheti a padlófűtés hatékonyságát, fűtőképességét!

A melegvizes padlófűtéshez kapcsolódó további információkért és pontos fektetési útmutatóért kattintson ide.

Katalógus letöltése

Katalógus letöltése

Padló, parketta kiszállítás az alábbi megyékbe: Bács-Kiskun – Kecskemét, Baranya – Pécs, Békés – Békéscsaba, Borsod-Abaúj-Zemplén – Miskolc, Csongrád-Csanád – Szeged, Fejér – Székesfehérvár, Győr-Moson-Sopron – Győr, Hajdú-Bihar – Debrecen, Heves – Eger, Jász-Nagykun-Szolnok – Szolnok, Komárom-Esztergom – Tatabánya, Nógrád - Salgótarján, Pest – Budapest, Somogy – Kaposvár, Szabolcs-Szatmár-Bereg – Nyíregyháza, Tolna – Szekszárd, Vas – Szombathely, Veszprém – Veszprém, Zala - Zalaegerszeg